آیا خرید و فروش امتیاز وام های بانکی قانونی است؟

یکی از موضوعات چالش برانگیز و مورد ابهام عموم افراد جامعه این سوال می باشد که آیا انتقال امتیاز وام های بانکی همچون مسکن، جانبازی، ازدواج و ... به فرد دیگر قانونی می باشد یا خیر؟ همچنین افراد زیادی با این پرسش روبرو هستند که آیا این موضوع به لحاظ شرعی موردی ندارد؟

در سال های اخیر به خصوص از اوایل سال 97 تا کنون به دلیل نوسانات شدید قیمت ارز و طلا در بازار و به تبع آن افزایش بیش از حد قیمت کالا و خدمات در بخش های مختلف بازار و صنعت از جمله مسکن، لوازم خانگی، خودرو و ... ، متاسفانه بخش گسترده ای از خانواده ها و اقشار کم درآمد دچار مشکلات عدیده اقتصادی شده و هزینه های زندگی تناسب معقولی با درآمد آنها ندارد.

این عدم تناسب و تعادل در حقوق و مخارج، افراد را ناگزیر به روی آوردن در جهت استفاده از وام های بانکی نموده است. این الزام به گرفتن وام های مختلف و در کنار آن وجود برخی مشکلات و محدودیت ها در گرفتن وام، سبب به وجود آمدن بازار داغ خرید و فروش وام های بانکی و آزاد در کشور گردیده است.

البته خرید و فروش وام در کشورمان تنها مربوط به اقشار کم درآمد نبوده و دیده شده است که وام‌های کلان بانکی نیز به خرید و فروش رسیده است.

بنابراین به نظر می رسد بررسی جوانب قانونی و حقوقی و همچنین شرعی خرید و فروش وام و دانستن برخی نکات در جهت جلوگیری از بروز اختلافات و کلاهبرداری های احتمالی لازم و ضروری می باشد. براساس همین ضرورت گروه وامتا در این مقاله تلاش دارد در مورد خرید و فروش وام از منظر قانونی و شرعی صحبت کرده و مناسبات حقوقی مهم خرید و فروش وام را برای خوانندگان این مطلب بیان نماید.

ابتدا به پرسش دوم یعنی بحث پیرامون جنبه شرعی خرید و فروش وام می پردازیم. از آنجا که خرید و فروش وام از دیدگاه شرع مقدس اسلام برای جامعه بسیار حائز اهمیت می باشد، برخی از نظرات فقهی مراجع عظام تقلید در زمینه خرید و فروش وام‌های بانکی در ذیل به اختصار آورده شده است:

  • - آیت‌ اله العظمی سیستانی: " دریافت وجه در مقابل واگذاری وام فی ‌نفسه اشکال ندارد. "
  • - آیت اله العظمی مکارم شیرازی: " چنانچه این کار با مقررات بانکی که وام می‌دهد مخالفت نداشته باشد، اشکالی ندارد. "
  • - آیت‌ اله العظمی صافی گلپایگانی: " اگر منظور این است که مثلا امتیاز وام را بفروشد وجه شرعی ندارد و اگر پولی را به عنوان وام گرفته و نزد خودش موجود است و می‌ خواهد همان را به قیمت بیشتر بفروشد در صورتی ‌که وام ربوی نبوده اشکال ندارد و اگر ربوی بوده چون مالک آن نشده فروشش جایز نیست. والله العالم. "
  • - آیت ‌اله العظمی نوری همدانی: " چنانچه برخلاف مقررات دولت اسلامی نباشد، می‌توان حق امتیاز را به دیگری واگذار و مبلغی را دریافت کرد. "

به لحاظ حقوقی، خرید و فروش وام نوعی عقد به حساب آمده – تعریف عقد بر طبق ماده 183 قانون مدنی به این صورت است که دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد - که بایستی همچون کلیه عقود، چارچوب قانونی مشخصی داشته باشد و در هنگام انعقاد آن موازین شرعی و حقوقی مد نظر قرار گیرد.

در اینگونه قراردادها همانند هر قرارداد دیگری، یک از ارکان اصلی، طرفین قرارداد یعنی فروشنده و خریدار می باشد که می توانند با رعایت موازین قانونی نسبت به خرید و فروش وام اقدام نمایند.

موضوع قرارداد خرید و فروش امتیاز وام ذکر می گردد و بندهای دیگر بر اساس توافق طرفین و لحاظ نمودن قوانین تنظیم می‌شود - بر طبق ماده ۱۰ قانون مدنی، قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.

به طور کلی اساس و ساختار کلیه کسب و کارها بر حسب نیاز و احتیاجات جامعه هدف شکل می‌گیرد و به تعبیر ساده تر؛ نیازجامعه، شکوفا کننده مشاغلی جهت رفع نیازها می‌باشد.

به دنبال رشد روز افزون و چشمگیر در تقاضا برای خرید وام و وجود بازار داغ خرید و فروش وام در بین افراد در سال‌های اخیر، موسسات فراوانی در جهت ایجاد بستر ارتباطی بین فروشندگان و خریداران وام پایه ریزی شده اند که به انعقاد قرارداد و ارائه مشاوره حقوقی در زمینه نقل و انتقال امتیاز وام می پردازند. این موسسات در قبال ارائه اینگونه خدمات، درصدی را به عنوان کارمزد از فروشنده دریافت می نمایند. باید توجه داشت که موسسات فعال در این حوزه بایستی مجوزهای لازم را از دستگاه های ذی ربط دریافت کرده باشند و افراد نباید در دام موسسات غیر مجاز گرفتار شوند.

در ادامه چند فایل نمونه قرارداد وکالت دریافت وام و خرید و انتقال وام آورده شده است.

 

تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۸
دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهی وجود ندارد

پشتیبانی

تلفن تماس : ۰۲۱۲۸۴۲۶۰۳۴
آدرس : تهران، ولنجک، دانشگاه شهید بهشتی، بالاتر از مسجد دانشگاه ، شتابدهنده فارابی ، شرکت وامتا


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به گروه وامتا است

توجه

برای تماس با آگهی دهنده , مشترک وامتا شوید.

ثبت نام / خرید اشتراک